Czy wynajem długoterminowy nadal jest rentowny?
Długoterminowy wynajem samochodów do niedawna kojarzony był przede wszystkim z firmami, ale obecnie jest dostępny również dla osób prywatnych. W związku z tym, że zakup nowego czy nawet używanego samochodu często wiąże się z ogromnymi kosztami, wynajem stanowi ciekawą altenatywę dla tego wariantu i jest popularnym sposobem finansowania pojazdów. Na czym dokładnie polega ta usługa i czy korzystanie z niej jest opłacalne? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.
Na czym polega długoterminowy wynajem samochodu?
Wynajem długoterminowy samochodu polga na wydzierżawieniu go na okres dokładnie określony w umowie. Warto podkreślić, że przez cały okres wynajmu prawowitym właścicielem pojazdu wciąż pozostaje firma wynajmująca, ale kierowca może korzystać z samochodu według własnego uznania oraz ponosząc koszty związane z utrzymaniem pojazdu. Najprościej ujmując, klient firmy wynajmującej samochody ma do dyspozycji pojazd, z którego może korzystać dokładnie tak, jak z własnego samochodu, z tą różnicą, że nie płaci za jego zakup. Jest to więc oferta bardzo podobna do leasingu, z tym, że po zakończeniu umowy nie ma konieczności kupowania używanego od jakiegoś czasu pojazdu. Bardzo istotne jest to, że umowa dotycząca długoterminowego wynajmu musi mieć określoną maksymalny roczny przebieg wynajmowanego samochodu, zaś koszty są zależne od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są oczywiście modele i klasa samochodów oraz ich parametry. Wynajem pojazdu klasy premium będzie proporcjonalnie wyższy od wynajmu samochodu najniższej klasy.
Jak działa długoterminowy wynajem auta?
Długoterminowy wynajem auta trwa zwykle od dwunastu miesięcy do pięciu lat. W tym okresie osoba wynajmująca samochód ponosi koszty jego użytkowania, ale nie musi spłacać całej wartości pojazdu. Po upływie tego czasu możliwe jest wykupienie pojazdu, ale nie jest to konieczność określona w umowie. W dzisiejszych czasach możliwe jest również wynajmowanie samochodów używanych. W takich sytuacjach nie jest jednak możliwe wybranie dowolnego pojazdu, ponieważ firmy wynajmujące samochody udostępniają auta oddane z powrotem po kontraktach leasingowych, które wciąż są w bardzo dobrym stanie.
Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego?
Długoterminowy wynajem samochodów to oferta dedykowana zarówno dla firm, które regularnie wymieniają samochody wykorzystywane przez swoich pracowników, jak i dla indywidualnych kierowców. Oferta ta jest o tyle atrakcyjna, że nie wymaga dużych kosztów własnych, aby korzystać z samochodów cechujących się dobrymi parametrami. Dodatkową zaletą tego wariantu jest fakt, że w tym wypadku możliwa jest szybka zmiana samochodu, jeśli zajdzie taka potrzeba, a kierowca nie jest wówczas narażony na długotrwały proces sprzedażowy. Warto jednak podkreślić, że nie jest to dobra opcja dla kierowców, którzy koniecznie chcą mieć samochód na własność i traktować go jako kapitał, który przy zmianie samochodu może przynieść korzyści ze sprzedaży. Bardzo ważne jest prawidłowe oszacowanie rocznego przebiegu samochodu. Jeśli pojazd będzie wykorzystywany przez firmę lub osobę prywatną bardzo często i na długich dystansach, to zdecydowanie lepszą opcją dla kierowcy będzie tak zwany leasing operacyjny.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby wynająć samochód?
Wymogi dotyczące długoterminowego wynajmu samochodów zazwyczaj nie są zbyt rygorystyczne. Umowę na tego rodzaju wynajem może podpisać osoba, która skończyła dwadzieścia jeden lat i ma wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Pozostałe czynniki są zależne od konkretnej firmy. Jeśli ktoś chce wynająć samochód dostawczy, to konieczne jest okazanie uprawnień do kierowanie właśnie takim pojazdem, a niektóre z firm wymagają, aby kierowca posiadał prawo jazdy co najmniej od roku. W takich wypadkach nawet jeśli umowa zostanie podpisana przez partnera lub rodzica, sam kierowca będzie musiał odczekać określony czas, aby spełniać powyższe wymogi i korzystać z pojazdu legalnie.
Jakie są koszty wynajmu długoterminowego i czy jest to opłacalna opcja?
Wysokość raty za wynajem samochodu w największej mierze zależy od tego, na jaki samochód się zdecydujemy oraz jaki jest czas trwania podpisanej umowy. Warto jednak wiedzieć, że pewne koszty są pewne i to niezależnie od tego, czy wynajmowany pojazd należy do niższej klasy czy też jest samochodem klasy premium. Pierwszym z nich jest tak zwana opłata wstępna. W zdecydowanej większości przypadków może ona wynosić zero złotych, ale klienci, którzy się na nią zdecydują, mogą liczyć na obniżenie wysokoścu raty. Drugą opłatą jest tak zwana opłata dodatkowa, która obowiązuje, jeśli kierowca przekroczy maksymalny limit kilometrów, który został określony w umowie. W Internecie można znaleźć sporo kalkulatorów wynajmu długoterminowego, które pozwalają na wstępne określenie kosztów wynajmu poszczególnych modeli. Ta forma finansowania pojazdów jest idealnym rozwiązaniem dla firm oraz osób, które chcą ponosić w miarę stabilne opłaty, a przy okazji nie martwić o to, że pojazd z biegiem czasu traci na wartości.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.