Należysz do grupy fanów amerykańskiej motoryzacji? Sprowadzanie aut z USA to dla nas pestka!

 

Samochody ze Stanów Zjednoczonych kuszą duże grono automaniaków, którzy pragną sprowadzić upragniony model dla siebie. Aby jednak ściągnąć pojazd z USA do Polski należy wykazać się wiedzą, doświadczeniem i rozwagą. Procedury i kwestie formalne są ujednolicone, lecz wymagają świadomości na każdym etapie. Samodzielne sprowadzanie auta ze Stanów może więc okazać się bardzo kosztowne i nieudane. Warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób, których wiedza i wcześniejsze dokonania pozwalają przeprowadzić cały proces sprawnie i bez żadnych większych trudności.

Dlaczego warto wybrać samochód z USA?

Pojazdy dostępne na rynku USA najczęściej znacznie przewyższają swoim wyposażeniem auta dostępne w kraju. Ponadto samochody te niezwykle często mają nieco mniejsze ceny w porówaniu do ich odpowiedników dostępnych w Europie. Kluczowa jest również większa dostępność wielu modeli samochodów i marek, o które jest niezwykle ciężko na rodzimym rynku. Cała procedura i koszty związane ze sprowadzeniem pojazdu zdecydowanie mogą być więc warte posiadanie niepowtarzalnego i wyjątkowego egzemplarza samochodu.

Jak znaleźć odpowiedni samochód dla siebie?

W pierwszej kolejności należy sprecyzować nieco własne oczekiwania i kryteria poszukiwań. Dzięki temu przeglądanie portali aukcyjnych oraz ogłoszeń osób prywatnych będzie łatwiejsze i znacznie bardziej celowe. W przypadku korzystania z portali aukcyjnych warto już na wstępie określić własny budżet przeznaczony wyłącznie na zakup pojazdu. Oczywiście należy również pamiętać o niezbędnych kosztach sprowadzenia samochodu. Do opłaceniu już po zakupie samochodu jest bowiem transport, cła, podatki, akcyzy oraz inne. Można zdecydować się także na poproszenie o pomoc osoby z doświadczeniem, która brała już udział w wielu aukcjach i potrafi skutecznie licytować wybrane modele.

Biorąc udział w licytacjach na aukcjach należy wcześniej uiścić wymaganą kaucję, lecz jeśli nie zostanie ona wykorzystana do zakupu wypatrzonego samochodu można ją przeznaczyć na inny pojazd lub wypłacić w całości. W przypadku wygranej aukcji opłaty należy dokonać w ciągu kilku dni, aby nie tracić pieniędzy narażając się na niepotrzebne dodatkowe koszty. Należy również mieć świadomość iż pomoc pośrednika z poza tamtejszego rynku może zostać opodatkowana, dlatego warto korzystać z usług pośredników amerykańskich.

Niezbędne opłaty po zakupie samochodu w USA

Już po zakończeniu licytacji, podczas której udało się dokonać transakcji należy liczyć się z niezbędnymi opłatami. Najważniejszy jest podatek VAT, który może wynosić od 19 do 23 procent. Wysokość podatku VAT uzależniona jest od portu, do którego samochód zostanie wysłany bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem ze względu na wysokość podatku jest wysyłka samochodu do niemieckiego portu. Korzystniejsze od polskich portów są również te holenderskie. W przypadku aut kolekcjonerskich i zabytkowych wysyłanych do niemieckich portów podatek będzie wynosił zaledwie 7 procent.

Inne niezbędne i konieczne opłaty to między innymi cło, które wynosi 10 procent wartości auta osobowego. Po sprowadzeniu motocykla lub pojazdu ciężarowego te opłaty znacząco wzrastają. Dodatkowym kosztem może być opłata za rozładunek kontenera w wybranym porcie, a następnie przetransportowanie samochodu już do miejsca docelowego w kraju. Wysokość akcyzy uzależniona jest od rodzaju i pojemności silnika. W przypadku innych pojazdów niż samochody osobowe można być zwolnionym z dokonywania opłąt akcyzowych. Tę kwestię warto więc sprawdzić jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru auta z licytacji.

Przygotowanie samochodu przed rejestracją

Samochody sprowadzane z USA należy przed ich rejestracją w kraju odpowiednio przygotować. Niezbędne jest przede wszystkim zrobienie wszelkich niezbędnych modyfikacji związanych z tylnim oświetleniem. Zarówno kierunkowskazy, światła przeciwmgielne, jak i lampa doświetlająca pobocze muszą stać się przystosowane do aktualnych przepisów. Dopiero wtedy można wykonać badania techniczne i rozpocząć proces rejestracji samochodu.

Aby zarejestrować samochód sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych należy przygotować cały komplet wymaganych dokumentów. Możliwe jest oczywiście przygotowanie ich samodzielnie, jednakże w przypadku korzystania z usług doświadczonych pośredników można liczyć na wsparcie i pomoc również na tym etapie. Po przetransportowaniu samochodu do miejsca docelowego pośrednik powinien przekazać wszelkie ważne i potrzebne dokumenty nowemu właścicielowi.

Jak nie dać sie oszukać?

Wybranie samochodu zza oceanu może wiązać się z wieloma trudnościami i wątpliwościami. Niektóre ogłoszenia wydają się być niekompletne lub fałszywe. Dlatego też sprowadzanie aut z USA warto powierzyć osobom z odpowiednim doświadczeniem, które potrafią sprawdzić każde ogłoszenie. Samochody ze Stanów Zjednoczonych można sprawdzić w specjalnych bazach, co pośrednicy robią za każdym razem. Zaufanie doświadczeniu i sporej wiedzy pośredników pozwala dokonać udanej transakcji pozbawionej zbędnych kosztów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.