Samochód używany to bardzo dobra alternatywa przy braku nowych aut
Zakup używanego samochodu z pozoru może wydawać się rzeczą łatwą, jednak w rzeczywistości wcale nie jest taki prosty. Żeby być naprawdę zadowolonym z nowego nabytku, trzeba pamiętać o co najmniej kilku kwestiach. Na co zwrócić szczególną uwagę? Czego należy unikać? Jak nie dać się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.
Czym się kierować przy wyborze auta?
Pierwszą ważną sprawą, jeszcze przed zakupem auta, jest określenie naszych preferencji i potrzeb – czyli jaki konkretnie samochód chcemy kupić. Duże znaczenie będą tutaj mieć przede wszystkim przeznaczony na zakup budżet oraz nasze rzeczywiste potrzeby – czy auta będziemy używać głównie w mieście czy na trasie, ile osób będziemy przewozić, czy ważniejsze dla nas będzie niższe spalanie czy też osiągi, albo na przykład komfort, itd…. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, będzie nam łatwiej określić wielkość i klasę poszukiwanego samochodu. Jeśli mamy już upatrzony konkretny model, również warto sobie te pytania zadać – by mieć pewność, że będziemy z takiego auta zadowoleni.
Następnym krokiem będzie określenie konkretnych modeli, które nas interesują. Warto tutaj zajrzeć do prasy motoryzacyjnej czy na fora internetowe, żeby poznać opinie specjalistów oraz użytkowników o konkretnych autach. Również w tej kwestii mogą nam pomóc określone wcześniej preferencje i potrzeby.
Po dokonaniu wyboru zakresu interesujących nas modeli możemy przejść do poszukiwania konkretnych egzemplarzy samochodów. W dzisiejszych czasach najczęściej odbywa się ono w internecie, można jednak również zajrzeć do mających dobrą opinię komisów samochodowych w okolicy – często oferują one gwarancję na używane samochody i oczywiście można takie auto zobaczyć „na żywo”, a nie tylko na zdjęciach, które chce nam pokazać sprzedający w internecie. Trzeba tu jednak pamiętać o zasadach zachowania podczas oględzin samochodu, o których opowiem w dalszej części tekstu.
Oględziny upatrzonego samochodu
Na oględziny wybranego przez nas egzemplarza najlepiej jest się wybrać z drugą osobą. Niekoniecznie musi to być specjalista od motoryzacji, chodzi głównie o obiektywne spojrzenie na dane auto. Jedną z najważniejszych bowiem zasad przy zakupie samochodu używanego jest nieuleganie emocjom. Bywa tak, że kupujący tak się „zapali” swoim nowym autem, że nie zwraca uwagi na jego wady, a nieuczciwy sprzedawca może go znacznie łatwiej oszukać. Dlatego warto zabrać ze sobą na oględziny kogoś, kto będzie mógł na sprawę spojrzeć z boku.
Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas oględzin używanego samochodu są jego dokumenty. Należy sprawdzić, czyna przykład sprzedającym jest właściciel, czy nie trzeba będzie zapłacić zaległych rat za OC, czy handlarz rzeczywiście ma prawo sprzedać nam auto, czy nie jest ono np. zajęte przez komornika, czy zostało opłacone po sprowadzeniu itp.. Te bardziej skomplikowane rzeczy można po prostu zawrzeć na wszelki wypadek w umowie kupna-sprzedaży („sprzedający oświadcza, że jest uprawniony do sprzedarzy…”), te prostsze widać w dokumentach samochodu. Jeśli papiery nie są w porządku, lepiej będzie zrezygnować z zakupu – można w ten sposób uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych problemów.
Poza tym należy sprawdzić ogólny stan techniczny pojazdu: czy wszystko działa (światła, hamulce, czy biegi wchodzą, elementy wyposażenia itp.)czy niczego nie brakuje, czy elementy poszycia (drzwi, klapy, błotniki) są dobrze spasowane, czy lakier na wszystkich jest tego samego koloru, czy wszystkie szyby są z jednego roku… Bardziej podejrzliwi mogą nawet kupić sobie miernik lakieru i sprawdzać poszczególne elementy. Zwracanie uwagi na takie detale pomoże nam już na starcie wyeliminować powypadkowego „reanimowanego trupa”.
Należy równierz zwrócić uwagę, czy auto odpowiada opisowi z ogłoszenia – czy zgadza się wyposażenie i wersja, czy jego stan jest taki, jak napisał sprzedający… Jeśli już na tym etapie coś jest nie tak, może to oznaczać, że mamy do czynienia z osobą nieuczciwą, która może nas chcieć oszukać również w innych kwestiach.
Żeby jak najlepiej sprawdzić auto trzeba przed zakupem odbyć nim krótką jazdę próbną – sprzedający powinien nam na nią pozwolić. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pracę układu jezdnego i napędowego – zawieszenia, silnika, skrzyni biegów czy układu kierowniczego. W razie wątpliwości można zdecydować się nawet na kontrolę przedzakupową w wybranym przez nas warsztacie – będzie nas to kosztowało ok. 200 -250 zł. Oprócz tego podczas jazdy trzeba zwrócić uwagę, czy auto nam się podoba i czy rzeczywiście chcemy nim jeździć – kupujemy je dla siebie, i to my mamy być z niego zadowoleni.
Podsumowanie
Zastosowanie przytoczonych w powyższym tekście zasad kupowania auta używanego powinno pozwolić na dokonanie bardziej przemyślanego zakupu oraz ustrzeżenie się przed nieuczciwymi sprzedawcami. Na ten temat można by jeszcze wiele napisać, jednak w przypadku zakupu zwykłego auta przez zwykłego człowieka mój tekst powinien być wystarczająco pomocny. Udanych zakupów i szerokiej drogi!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.