Sprawdzenie samochodu w serwisie przed zakupem, weryfikacja stanu auta.

Zakup nowego samochodu prosto z salonu to dla większości ludzi wydatek przekraczający ich możliwości finansowe. Dlatego też wciąż bardzo powszechne są transakcje zakupu używanych samochodów. Dokonanie takiego zakupu wiąże się z wieloma trudnościami oraz brakiem pewności dotyczącej stanu technicznego pojazdu. Sprawdzenie rzeczywistego stanu samochodu powinno stanowić obowiązkowy etap przed zainwestowaniem pieniędzy. 

Serwis autoryzowany

Sprawdzenie interesującego samochodu w autoryzowanej stacji obsługi to często najdroższa, lecz jednocześnie bardzo dobra opcja. W przypadku samochodów wyprodukowanych w kraju możliwe jest bowiem sprawdzenie ich historii w specjalnej bazie. Należy jednak pamiętać, że im starszy samochód, tym mniejsza szansa na dostęp do jego historii serwisowania. Stacje ASO miewają dostęp w bazie do historii samochodów niektórych marek sprowadzanych zagranicy, jednakże najczęściej ogranicza się ona do pierwszych kilku lat użytkowania pojazdu. Sprawdzenie historii serwisowej samochodu w pierwszej kolejności pozwala ustalić rzeczywisty przebieg i skonfrontować go z tym deklarowanym przez osobę sprzedającą.

Jak samochód zostanie sprawdzony w ASO?

W autoryzowanej stacji samochód zostanie z pewnością podłączony do komputera, aby wykluczyć usterki silnika, błędy elektroniczne oraz wiele innych awarii. Doświadczeni pracownicy sprawdzą również cały układ hamulcowy, skontrolują stan zawieszenia, a także zmierzą poziom wszystkich płynów w samochodzie. W przypadku wykrycia jakichkolwiek wad lub usterek ASO przygotuje specjalny raport z opracowanym kosztorysem. 

Mechanik lub stacja diagnostyczna

Usługa autoryzowanej stacji obsługi to najdroższa opcja. Dlatego też jako nieco tańszą alternatywę sprawdzenia znalezionego samochodu przed ostatecznym zakupem można wybrać dowolną stację diagnostyczną lub zaufanego mechanika. W takich przypadkach można liczyć na dokładne oględziny pojazdu i ewentualne podpięcie do komputera. Cena usługi uzależniona jest od rodzaju usługi i wszystkich opcji sprawdzenia samochodu jakich życzy sobie potencjalny kupiec.

CEPiK

Każdy samochód zarejestrowany w kraju warto sprawdzić korzystając z ogólnej bazy, w której znaleźć można wiele istotnych informacji dla przyszłego kupca. Informacje i dane gromadzone są w bazie przez właściwe ministerstwo, a każda zainteresowana osoba może wykonać raport historii konkretnego pojazdu.

Jak zdobyć dane?

Korzystając z odpowiedniej strony można uzyskać wiarygodny raport dotyczący historii wybranego pojazdu. Potrzebny jest numer VIN samochodu, numer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji. Każdą z tych informacji można znaleźć między innymi w karcie pojazdu oraz dołączonym dowodzie rejestracyjnym.

Dane zawarte w raporcie

W wygenerowanym z bazy informacji raporcie znajdą się najważniejsze dane techniczne wybranego pojazdu. Możliwe będzie skontrolowanie przeprowadzanych badań technicznych, które wykonywane były obowiązkowo. Bardzo ważną i przydatną informacją zawartą w raporcie jest również rzeczywisty przebieg. Osoba zainteresowana zakupem w raporcie może sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC oraz ostatniego przeglądu. Sprawdzenie wybranego samochodu w bazie CEPiK powinno być stałym elementem oględzin każdego interesującego samochodu. Dzięki temu można uchronić się przed zakupem niewłaściwego pojazdu z podejrzaną historią lub nieprawidłowo przekazanymi przez sprzedającego danymi.

Rzeczoznawca

Wiele osób poszukujących nowego samochodu dla siebie znajduje interesujące oferty w stosunkowo sporej odległości od swojego miejsca zamieszkania. Dojazd do sprzedającego na oględziny pojazdu wiąże się więc ze stratą czasu oraz pieniędzy. Dlatego też w takich przypadkach warto korzystać z usług rzeczoznawców, którzy umówią się z osobą sprzedającą w dogodnym terminie i dokładnie ocenią auto w imieniu potencjalnego klienta. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest otrzymanie bardzo dokładnego zapisu przeprowadzonych oględzin, do którego rzeczoznawca dołącza również szczegółowe fotografie. W odróżnieniu od badań diagnostycznych w stacji kontroli lub u mechanika osoba kupująca może oczekiwać od rzeczoznawcy wykonania jazdy próbnej i sprawdzenia samochodu w jej trakcie. Zainwestowanie w usługi rzeczoznawcy to doskonały sposób na sprawdzenie upatrzonego samochodu bez konieczności jechania na dużą odległość i ponoszenia kosztów dojazdu.

Samodzielne oględziny

Sprawdzenie samemu upatrzonego samochodu to wciąż bardzo często wybierane rozwiązanie, które posiada jednak sporo wad. Niewiele osób jest w stanie już na pierwszy rzut oka dostrzec pewne usterki. O stwierdzeniu wad ukrytych nie może być mowy. Samodzielne oględziny samochodu bardzo często niestety kończą się późniejszą frustracją już po zakupie. Nieco rozsądniejszym wyjściem jest więc poproszenie dodatkowej osoby z pewną wiedzą na temat samochodów o towarzyszenie podczas oglądania pojazdu. Dzięki temu zyskuje się dodatkową parę oczu i szczerą perspektywę od osoby zaufanej. Mimo wszystko nie jest to wciąż najlepszy możliwy sposób na sprawdzenie auta przed dokonaniem zakupu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.