Dobór akumulatora do auta, kilka kwestii za nim wydasz pieniądze

Akumulator to niezbędny element w każdym samochodzie. Pomimo tego właściciel aut bardzo często zapominają o nim aż do momentu, gdy nagle odmówi posłuszeństwa. Wtedy bardzo często zakup nowego jest szybką i często nie do końca przemyślaną decyzją, co sprawia że zamiast prawidłowego działania auta można nabawić się kolejnych problemów z jego działaniem. Warto więc dowiedzieć się, jak wybrać akumulator odpowiedni do konkretnego samochodu, aby służył jak najdłużej i przede wszystkim nie sprawiał problemów podczas jego użytkowania.

Typ akumulatora

Już na wstępie o typ akumulatora można polec podczas zakupu nowego. Obsługowy, bezobsługowy czy żelowy – czym się różnią od siebie? Akumulatory obsługowe obecnie spotykane są coraz rzadziej. Posiadają one specjalne korki, które umożliwiają dolanie elektrolitu do wnętrza. Akumulatory bezobsługowe nie mają takiej funkcji, najczęściej jednak posiadają specjalne okienko, w którym można zaobserwować jego stan. Zbyt mała ilość elektrolitu bowiem może być powodem tego, iż akumulator nie będzie odpowiednio „trzymał” energii i będzie się szybko rozładowywał. Z kolei w akumulatorach żelowych elektrolit jest w formie żelu. Te ostatnie jednak znacznie częściej niż w samochodach stosuje się na przykład w quadach.

Jaką moc akumulatora wybrać?

Odpowiedni dobór akumulatora to również dobór odpowiedniej jego mocy. Nie można bowiem zapominać o tym, że z energii którą magazynuje korzysta się nie tylko do uruchomienia samochodu. Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, podgrzewanie foteli, szyb czy lusterek, radio, ładowarki czy inne sprzęty podłączone do gniazda zapalniczki – to wszystko zużywa energii, pochodzącej właśnie z akumulatora. Im więcej urządzeń które znajdują się w aucie i korzystają z energii tym większa powinna być moc akumulatora zastosowanego w samochodzie. Nie oznacza to jednak, iż wybór modelu o największej dostępnej mocy będzie właściwym posunięciem.

Najlepiej przy wyborze mocy kierować się wytycznymi producenta pojazdu. Do każdego modelu podają oni wszystkie istotne szczegóły, w tym również zalecaną moc akumulatora. Warto nie przekraczać tych wytycznych, aby nie mieć problemu ze sprzętem. Zbyt duży może nie magazynować odpowiedniej ilości energii, ze względu na to że montowany w aucie alternator po prostu nie da rady odpowiednio go doładować. Zbyt mała moc zaś oznacza zazwyczaj szybsze jej zużycie.

Wymiary akumulatora i położenie biegunów

Akumulatory o takich samych parametrach mogą się różnić od siebie również wielkością i położeniem biegunów, czyli popularnie zwanych klem. Okazuje się, iż jest to bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze właściwego akumulatora. W każdym aucie jest na niego przeznaczone konkretne miejsce, często zaopatrzone w specjalną podstawkę, do której także dość często od góry przykręca się dodatkowe części, które mają utrzymywać całość na miejscu. Wybór niewłaściwego akumulatora pod względem jego wymiarów uniemożliwi jego włożenie i umocowanie na wskazanym miejscu. Tak samo należy sprawdzić położenie biegunów. Wiązki, które należy do nich przymocować bardzo często mają dość ograniczoną długość. Wybranie akumulatora z odwrotnie położonymi biegunami w większości pojazdów uniemożliwi jego podłączenie. Ponadto same bieguny mogą mieć odmienny kształt. Zazwyczaj spotykane są bieguny okrągłe, jednak niektóre  samochody pochodzące z Azji mogą mieć je w nieco mniejszej średnicy.

Jeśli zaś potrzebny jest akumulator typowy dla auta produkcji amerykańskiej, wówczas można spodziewać się położenia ich z boku akumulatora, a nie na wierzchniej pokrywie. Jeśli ktoś posiada nietypowy akumulator, warto wziąć ze sobą zużyty, aby na jego podstawie wybrać idealnie dopasowany pod względem wymiarów i właśnie biegunów nowy model.

Napięcie akumulatora

Moc, wymiary i położenie biegunów to zazwyczaj te elementy, które klienci podają podczas dokonywania zakupów. Jednak z pewnością nie są to jedyne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę. Równie ważne jest także napięcie akumulatora. W większości samochodów standardowo obecnie spotyka się instalacje 12V, i do takich właśnie są produkowane akumulatory. Samochody ciężarowe zaś zazwyczaj wyposażone są w instalacje 24V. Stare samochody, które obecnie z pewnością można uznać za zabytki wyposażone czasem były w instalację 6V, i jeśli ktoś jest posiadaczem takiego auta z oryginalną instalacją, powinien niezwykle uważnie dobierać akumulator. Jednak pod tym względem zakup akumulatora najczęściej nie jest problemem, pracownicy sklepów zajmujących się ich sprzedażą bez problemu pomogą w dobraniu właściwego do posiadanego samochodu.

Dobra dbałość – lepsza żywotność

Aby jak najrzadziej stawać przed koniecznością wymiany akumulatora, warto pomyśleć o właściwej jego obsłudze. Przede wszystkim nie powinno się pozostawiać włączonych świateł, ładowarek czy innych urządzeń przy wyłączonym silniku. Warto co jakiś czas sprawdzić ja wyglądają klemy, może się na nich gromadzić brud i zanieczyszczenia, które uniemożliwią prawidłowe przekazywanie energii. W przypadku szybkiego zużywania energii dobrze jest także sprawdzić stan instalacji w aucie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.